Leader Awards 2011 (for service in 2010)

Lifetime Achievement Award

Roy Powell

District Award of Merit

Eliot Brown
Bob Levey
Michele Smith

District Golden Knot

Steve Engstrom
Sunday Moore
Rebecca Murphy
Les Salay
Ken Schultz

District Committee Member

Sami Dahdal
Mike Walker

Unit Commissioner

Paul Brown Troop and Pack 415
Diane Freeman Troop and Pack 307

Troop Committee Chair

Susanne Engelking Troop 92
Bernd Engelmann Troop 10

Troop Committee Member

Frank Barwig Troop 148
Mary Coyle-Engstrom Troop 550
Karen Frankwick Troop 307
David Ray Troop 49

Scoutmaster

Jared Banks Troop 208
Patrick Coffin Troop 549
Carlos Luna Troop 550

Assistant Scoutmaster

Christopher Bradford Troop 712
Karl Breckner Troop 307
Carl Dorschner Troop 549
David Irving Troop 148
Sanjeewa Komangodage Troop 328
Joel Lipin Troop 911
Grant Sorney Troop 10

Pack Committee Chair

Kevin Schaffels Pack 229
Linda Singer Pack 415

Pack Committee Member

Edna Alvarez Navarro Pack 712
Diane Segismundo Pack 911

Rookie Cubmaster of the Year

Steven Gonek Pack 25

Cubmaster

Gary Kuykendall Pack 911
Joe Maggio Pack 564
Nanette Miele Pack 49
Laurie Sherbon Pack 307

Assistant Cubmaster

Steve Belkin Pack 441
Scott Goldman Pack 911
Christopher Woodward Pack 441

Webelos Den Leader

Anthony Fernandez Pack 25
Jim Pfening Pack 441
Marissa Suri Pack 564

Bear Den Leader

Erich Miller Pack 307
Dianne Walker Pack 550

Wolf Den Leader

Greg Blair Pack 118
Lisa Bryant Pack 307
Sujey Reyes Pack 25
Greg Spahr Pack 564
Jeff Wrigley Pack 415

Tiger Den Leader

Manny Gallegos Pack 328
Jeff Golding Pack 564
Sarah Martinez Pack 550
Israel Pedraza Pack 712

Assistant Den Leader

Jennifer Blair 118
Jose Lopez 328
Theresa Malham 550
Barry Singer 415

Venture Crew Advisor

Chris Bornhauser Crew 911
Melissa Vogt Crew 921

Webmaster

Ed Murphy

Extra Mile

Jennifer Anderson Pack 415
Susan Belkin Pack 441
Lorena Bell Pack 564
John Bell Pack 564
Jeff Berry Pack 118
Julie Blair Troop 911
Angela Blanco Troop 911
Eileen Blass Pack 328
Mike Borgsdorf Pack 415
Jean Bornhauser Troop 911
Donna Boyd-Grey Pack 911
Eugene Bradford Troop and Pack 712
Ben Bradley Pack 25
Jordan Brown Troop 92
Laura Chinaglia Pack 118
Jeff Cieslak Troop 307
Alfonso Corona Troop 431
Angela Corona Troop 431
Mark Cotter Pack 550
Teresa Danoga Troop 328
Tom Engelking Troop 92
Josie Estrada Pack 328
Raul Estravit Pack 229
Ashley Ferreira Pack 550
Pamela Francisco Pack 601
Claire Freeman Troop 307
Joney Gasbarro Troop 550
Cici Godinez Pack 911
Melanie Hammock Troop 10
Elaine Harry Troop 307
Lance Hart Pack 712
Rebekka Hosken Pack 911
John Kearns Pack 564
Karen Kochhar Troop 911
David Kritzer Pack 118
Tommy Kwee Troop 549
Hans Lehmann Troop 549
Lissette Maccarone Pack 564
Marcia Mackay Troop 10
Jenny Maggio Pack 564
Majid Mahammadie-Sabet Troop 550
Ian McGraw Pack 564
Mike McGraw Troop 712
Vanessa McGraw Pack 564
Oscar Monteagudo Troop 550
Robert Moore Troop 307
George Morales Troop 550
Shelly Morris Pack 564
Claudia Nolan Troop 549
Oscar Pacheco Troop 911
Bryn Potter Pack 550
Bob Prasad Pack 441
Christina Ramirez Troop 431
Claudia Ramirez Pack 550
Veronica Reyes Troop 431
Armida Saldana Troop 10
Michael Smith Pack 25
Sharon Soski Troop 92
Stacie Soto Pack 415
Anetta Stark Pack 415
Sheila Taylor Troop 307
Danielle Tomaneng Pack 550
Ronnie Vargas Troop 431
Greg Venaklasen Pack 550
Ken Vernon Troop 92
Brea Watkins Troop 307
Trina Yogore Pack 712
Brian Young Pack 911