Leader Awards 2010 (for service in 2009)

Lifetime Achievement Award

Don Deach

District Award of Merit

Eugene Bradford
Tanadet Itsarapakdetem
Leonard Martinez
Jon Orlick

District Golden Knot

Eliot Brown
Bernd Englemann
Bill Luehrmann
Michele Smith

District Committee Member

Rebecca Murphy
Ralph Ward

Unit Commissioner

Bruce McDonald Troop 10 and Pack 441

Troop Committee Chair

Angela Estany Corona Troop 431
Cathy Solymar Troop 371
Marianne Toghia Troop 92

Troop Committee Member

Julie Blair Troop 911
Angela Blanco Troop 307
Phyllis Luehrman Troop 549
Lawrence McLaughlin Troop 415
Shawn Webber Troop 10

Scoutmaster

Jeff Ferree Troop 148
Michael Solymar Troop 371
Norbert Soski Troop 92

Assistant Scoutmaster

Alfonso Corona Troop 431
Steve Engstrom Troop 550
Bob Frymire Troop 371
Brad Haehnel Troop 10
Pilson Kim Troop 911
Tommy Kwee Troop 549
Oscar Monteagudo Troop 550
Sunday Moore Troop 307
Robert Moore Troop 307
James Purtee Troop 549

Pack Committee Chair

Melanie Hammock Pack 911
Teresa Jones Pack 441
Trina Yogore Pack 712

Pack Committee Member

Debbie Dutton Pack 49
Greg Veneklasen Pack 550

Cubmaster

Bryon Carson Pack 441
Edith Hicks Pack 415
Nanette Miele Pack 400

Assistant Cubmaster

Steve Belkin Pack 441
Bryn Potter Pack 550

Webelos Den Leader

Felix Argueta Pack 307
John Bell Pack 564
Tim Govini Pack 911
Marcia Mackay Pack 229
Alan Mehta Pack 431

Bear Den Leader

Claudia Argueta Pack 307
David Lasher Pack 550
Richard Vance Pack 229

Wolf Den Leader

Randy Cook Pack 229
Norma Cook Pack 229
Mimi Cox Pack 118
Erich Miller Pack 307
Diane Walker Pack 550

Wolf and Tiger Den Leader

Belinda Singer Pack 415

Tiger Den Leader

Colleen Consola Pack 229
Brian Morrison Pack 118
Chris Woodward Pack 441

Assistant Den Leader

Edith Chavales Pack 564
Donna Boyd Grey Pack 911
David Kritzer Pack 118

Crew Chief

Philip Baron Crew 911

Chairman Special Recognition

Greg Fullerton

Extra Mile

Jennifer Anderson Pack 415
Lorena Bell Troop 564
Karl Breckner Troop 307
Kelline Burton Pack 118
Eleise Carson Pack 441
Luz Ceja Pack 307
Laura Chinaglia Pack 118
Jennifer Cieslak Pack 550
Mary Clinton Pack 118
Mercedes Coleman Troop 712
Alexandra Collins Pack 148
Ralph Consola Pack 229
Vaughn Corden Pack 229
Todd Crabtree Pack 441
Kim Daley Pack 911
Joe Damian Pack 564
Jerry Dean Pack 229
Peter Diankoff Pack 118
Jay Dimicali Troop 712
Erin Doolittle Pack 911
Michele Ferguson Troop 371
Ashley Ferreira Pack 550
Karen Frankwick Troop 307
Jeff Golding Pack 564
Scott Goldman Pack 911
Lance Hart Pack 712
Joel Henkel Troop 406
David Irving Troop 148
Valerie Jariabek Pack 911
Mark Kinnen Troop 148
Rick Koenig Troop 307
Lauren Kramer Troop 549
Gary Kuykendal Pack 911
Hans Lehman Troop 549
Joel Lipin Troop 911
Carlos Luna Troop 550
Joe Maggio Troop 431
  and Pack 564
Jenny Maggio Troop 431
  and Pack 564
Ian Mcgraw Pack 564
Mike McGraw Troop 712
Neamah Morris Pack 118
Quynh Nguyen Pack 229
Lisa Nolke Troop 911
Oscar Pacheco Pack 118
Jim Phening Pack 441
Bonnie Poole Pack 441
Claudia Ramirez Pack 550
Robert Ramirez Pack 550
Kim Ryu Pack 441
Les Salay Pack 921
Alma Sandoval Pack 712
Melvin Scott Pack 564
Diane Segismundo Pack 911
Laurie Sherbon Troop 307
  and Pack 307
Greg Spahr Pack 564
Victoria Spahr Pack 564
Sheila Taylor Troop 307
Danielle Tomaneng Pack 550
Brigitte Travaglini Pack 229
Alba Van Cleave Pack 229
Ronnie Vargas Pack 564
Saul Vargas Troop 549
Jill Velayos Pack 118
Melissa Vogt Pack 921
Brea Watkins Troop 307
Tom Wood Troop 280