Partial lists of leader awards for 2008 and earlier years

2008 (for service in 2007)

District Award of Merit

Diane Freeman
Bruce McDonald
Eric Miele

2007 (for service in 2006)

District Award of Merit

Betsy Clarke
Tanadet Itsarapakdetam
Tom Muir
Michael Eric Walker
Thomas Wood

James E. West Fellowship Award

Gerald W. Dutton

Asian American Spirit of Scouting Service Award

Thomas Y. K. Fong

William D. Boyce New Unit Organizer Award

Vinnie Ruggieri

2006 (for service in 2005)

District Award of Merit

Lowell C. Brown
Martin Paul Brown
Thomas Y. K. Fong
Ann McMunn
Roy Powell
Michael Ray Tovey

2005 (for service in 2004)

District Award of Merit

Felix Grossman
Glenn Sartain

2004 (for service in 2003)

Distinguished Commissioner Service Award

Donald Alan Deach
Ira Horowitz

District Award of Merit

Jack Fishel
Cliff Kahn
Veronica Reyes
Dawnine Wheeler

2003 (for service in 2002)

District Award of Merit

David Fiskio
Paul C. Oliver
Bob Parsons
Kathy Sartain

2002 (for service in 2001)

District Award of Merit

Deborah Alexander
Joseph M. Caracappa
Porfirio Colindres
Debby Houchins
David Seifert

2001 (for service in 2000)

Distinguished Commissioner Service Award

Sami F. Dahdal
Larry O'Day
Vinnie Ruggieri
Ralph E. Seifert
Keith Taylor

District Award of Merit

Jon Mackenzie
Dinah Trenk
Joseph Trenk
Bill Turner
Ralph Ward

James E. West Fellowship Award

Clifford R. Kahn

2000 (for service in 1999)

District Award of Merit

Diane Gold
Ira Horowitz
John McVicker

1999 (for service in 1998)

District Award of Merit

Steve Carrillo
Sami F. Dahdal
Kenneth D. Schultz
Keith Taylor

James E. West Fellowship Award

Bryan Eget

George Meany Award

Alan L. Nineberg

Whitney M. Young, Jr. Award

Bryan Eget
Vinnie Ruggieri

1998 (for service in 1997)

Distinguished Commissioner Service Award

Alan L. Nineberg

District Award of Merit

Frank J. Casias, Jr.
Alan L. Nineberg
Vinnie Ruggieri

1997 (for service in 1996)

Distinguished Commissioner Service Award

Bryan Eget
Kenneth D. Schultz

District Award of Merit

Joseph A. Maggio
Patricia Powell
Marilou Talbutt
Michael Ray Tovey

James E. West Fellowship Award

Arthur E. Hammarlund
Vinnie Ruggieri

1996 (for service in 1995)

District Award of Merit

Bryan Eget
Gordon W. Jex
Larry Pulley

1995 (for service in 1994)

District Award of Merit

Mark A. Bodine
Avron Solomin
Gayla A. Wheeler

1994 (for service in 1993)

Distinguished Commissioner Service Award

Arthur E. Hammarlund
Edward L. Ryan
Kaye M. Ryan

District Award of Merit

Gerald W. Dutton
Arthur E. Hammarlund
Joel A. Jaffe
Robin Jaffe

1993 (for service in 1992)

District Award of Merit

Kaye M. Ryan
Bert Ray Simmons
Louis A. Wintzer

1992 (for service in 1991)

District Award of Merit

Lynn Davis
William L. Kimmey
Ralph E. Seifert

1991 (for service in 1990)

District Award of Merit

Neil W. Ferguson
Edward L. Ryan
Jerry Volkenant

1990 (for service in 1989)

District Award of Merit

Donald Alan Deach
John M. Kimball
Harry G. Walter

1989 (for service in 1988)

District Award of Merit

Nanette Clark
David L. Vallens
Bob Williamson

Earlier years

The first Balboa Oaks District Awards of Merit were presented in 1989. Previously, the West Valley District served the area currently served by the Balboa Oaks and Las Colinas Districts.

Distinguished Commissioner Service Award

1985 Randy Stoller

District Award of Merit

1988 Cora Louise Cole
1984 Randy Stoller
1981 Bob Grella
1979 Cora Louise Cole
1975 James Edward Coyle
1968 William L. Kimmey

Year unknown

James E. West Fellowship Award

Keith Taylor

Community Organization Award

Raymond Paul Raymond A. Finley Jr. Sea Scout Service Award
of the United States Power Squadrons

William D. Boyce New Unit Organizer Award

Bryan Eget